Promowanie rzemiosła i nauki w zawodach rzemieślniczych

Jedną z form promocji będzie zamieszczanie w lokalnej prasie tekstów mających na celu nie tylko umożliwienie pozyskania informacji na temat zawodów rzemieślniczych, lecz także uświadomienie uczniom, że nauka zawodu w zakładzie rzemieślniczym jest tratowana jako praca pracownika młodocianego oraz korzyści płynące z takiej formy nauki.

 

Współpraca z Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach

Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Tychach jest zrzeszony w Izbie Rzemieślniczej w Katowicach, która jako jednostka nadrzędna służy Cechom w rozwiązywaniu problemów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, szkoleniem uczniów przez rzemieślników, prowadzi egzaminy czeladnicze i mistrzowskie, przekazuje problemy rzemieślników i przedsiębiorców organizacyjne i prawne do Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie, który z kolei ma możliwość przekazywanie jej do Rządu.

Współpraca z władzami miasta Tychy, powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz ościennych gmin organizacjami rzemieślników i przedsiębiorców

Współpraca z władzami miasta i powiatu, a także z innymi organizacjami samorządu gospodarczego sprawia, że Cech tyski jest coraz bardziej rozpoznawalny jako organizacja służąca pomocą tym, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Kontakty z innymi organizacjami sprawiają, że możemy nawzajem przekazywać sobie wiedzę i dobre rozwiązania służące do lepszego wykorzystania naszej aktywności, a także do rozwijania integracji różnych środowisk w celu rozwiązywania problemów osobom prowadzącym działalność gospodarczą oraz ich pracowników na terenie naszego miasta i gminy.

Współpraca z placówkami oświatowymi szkolącymi uczniów w zawodach rzemieślniczych

W celu poprawy relacji między szkołami i rzemieślnikami szkolącymi w różnych zawodach pracowników młodocianych, planujemy organizowanie spotkań z przedstawicielami szkół zawodowych i pracodawców w celu wypracowania stanowiska, które będzie korzystne dla szkół i szkolących w zawodach.

Działania dotyczące budynku Cechu oraz jego otoczenia

W celu utrzymania budynku Cechu w dobrym stanie, Zarząd Cechu planuje termomodernizację ze Środków pomocowych unijnych. Cech będzie się ubiegał o dofinansowanie. Do tego potrzebny jest audyt budynku, który musimy zrobić. Okna i drzwi wejściowe do lokali najemców są do wymiany bo są w bardzo złym stanie, nie opłaca się ich naprawiać. Konieczna jest wymiana rynien spustowych. Po tych pracach wrócimy do tematu przystosowania najwyższego piętra budynku z wyjściem ewakuacyjnym oraz zamontowanie oświetlenia ewakuacyjnego. Ponadto inne prace związane z obowiązującymi wymogami przeciwpożarowymi.

Integracja środowiska rzemieślników i przedsiębiorców zrzeszonych w Cechu w Tychach

W celu integracji członków naszego Cechu, Zarząd planuje tak jak w ubiegłych latach organizowanie różnego rodzaju imprez i spotkań, mających na celu uatrakcyjnienie przynależności do naszej organizacji.

Planujemy powrócić do organizowania spotkań sekcji branżowych, które mają na celu ściślejszą integracje rzemieślników zrzeszonych w danej branży, poznanie wspólnych problemów oraz wzajemną pomoc w ich rozwiązywaniu.

Nie zamierzamy również pominąć corocznego spotkania z emerytami, którzy nie prowadzą już działalności, a kiedyś byli członkami naszego Cechu. Spotkania z emerytami są możliwością spotkania z ludźmi, którzy byli nauczycielami dla obecnych mistrzów. Dla nich jest to miło spędzony czas w gronie znajomych.

Zaplanowano Wieczór Kolędowy na styczeń 2025, wycieczkę w góry w lutym a na marzec zaplanowano spotkania klas 8 szkół podstawowych w celu zaprezentowania zawodów rzemieślniczych i zachęcenia do nauki w zawodach rzemieślniczych.

W przyszłym roku Cech obchodzi 70-lecie i planujemy zorganizować obchody połączone z Piknikiem w miesiącu wrześniu 2025. Na obchodach zachęcamy wszystkich rzemieślników do zaprezentowania swoich zakładów rzemieślniczych.