Rzeczoznawcy w katowickiej Izbie Rzemieślniczej
Rzeczoznawcy w katowickiej Izbie Rzemieślniczej:
- Branża ślusarska – Rafał Olejnik
- Branża cukiernicza – Rafał Przewoźnik
- Branża gastronomiczna - kucharz – Justyna Macherzyńska
- Branża mechaniki pojazdowej – Tomasz Hajduga
- Branża instalatorstwa sanitarnego – Marian Czempas
- Branża kominiarska – Marek Feluś
- Branża stolarska – Andrzej Chwalczyk
- Branża motoryzacyjna – Zbigniew Kierat
- Branża piekarska – Stanisław Klimczok
Rzeczoznawcy
Rzeczoznawca to ekspert w swoim fachu. Wykonuje ekspertyzy, wyceny i wystawia oceny w wielu, czasami zaskakujących, sytuacjach. Z usług rzeczoznawcy korzystają osoby prywatne, ale też różnego rodzaju organizacje i instytucje. Jakie musi spełnić wymagania i kto może nim zostać? Sprawdź!
Zazwyczaj rzeczoznawcę kojarzymy z nieruchomościami albo antykami, czasami też z branżą motoryzacyjną i mechaniką pojazdową. Popularny jest również rzeczoznawca budowlany czy ubezpieczeniowy. Z usług tego typu specjalistów korzystamy najczęściej, gdy chcemy coś sprzedać lub kupić i uzyskać tzw. operat szacunkowy.
Tymczasem rzeczoznawców możemy odnaleźć w wielu innych profesjach – wystarczy poszukać ich online lub w lokalnych cechach zrzeszających rzemieślników. Fryzjerzy, ślusarze czy kominiarze też mają swoich rzeczoznawców, którzy specjalizują się w przepisach i potrafią sporządzać profesjonalne ekspertyzy.
Kim jest rzeczoznawca?
Przede wszystkim to ekspert i specjalista, który ma doświadczenie w określonej branży. Przeprowadza oględziny, dokonuje obliczeń. Aby wyrobić odpowiednie uprawnienia, musi wykazać się wiedzą i potwierdzić swoje umiejętności. W tym celu zdaje egzamin państwowy. W wielu branżach wymagane jest wyższe wykształcenie, a nawet studia podyplomowe. Kryteria są zróżnicowane w zależności od zawodu i zawarte w konkretnych przepisach. W przypadku rzemieślników konieczny jest co najmniej dyplom mistrzowski lub kwalifikacje technika.
W przypadku wykonywania zawodu rzeczoznawcy ważna jest wiarygodność i nieposzlakowana opinia, bo rzeczoznawca to zawód zaufania publicznego. Dobre CV nie wystarczy, istotny jest całokształt i referencje. Rzemieślnicy muszą się też wykazać samodzielnym prowadzeniem własnego zakładu przez minimum pięć lat.
Czym zajmują się rzeczoznawcy rzemieślnicy?
Przede wszystkim są to mistrzowie w swoim fachu, z których porad korzystają mniej doświadczeni specjaliści. Mają więc zawsze głos w polemikach i sytuacjach, które wymagają dodatkowych konsultacji. Rzeczoznawcy zwracają uwagę na niuanse i rozstrzygają spory. Są uprawnieni do wydawania opinii w zakresie jakości i wartości usług oraz wyrobów rzemieślniczych, a także zakwalifikowania określonej działalności do określonego rzemiosła. Dokonują też kalkulacji cen wyrobów i usług (np. zużycia materiałów czy robocizny).
Kiedy warto korzystać z usług rzeczoznawcy?
Bardzo często rzeczoznawcę wzywa się, gdy dochodzi do sporów. Najczęściej rozstrzyga on w ważnych kwestiach, pomaga w finalizowaniu inwestycji. Warto się z nim skontaktować, gdy mamy wątpliwości w sprawach majątkowych. Praca rzeczoznawcy jest więc bardzo odpowiedzialna.
Warto dodać, że rzeczoznawca może wydać opinię w swojej specjalności, o ile obiektywizm tej opinii nie może być zakwestionowany przez którąkolwiek ze stron.
Ile to kosztuje?
Cennik rzeczoznawców jest bardzo zróżnicowany i zależy od branży. Dodatkowe informacje na ten temat można znaleźć u lokalnych ekspertów. Zachęcamy, by korzystać z ich usług i wspierać działalność.
Lista rzeczoznawców z naszego cechu zrzeszonych w katowickiej Izbie Rzemieślniczej:
- Branża ślusarska – Rafał Olejnik
- Branża cukiernicza – Rafał Przewoźnik
- Branża gastronomiczna – kucharz – Justyna Macherzyńska
- Branża mechaniki pojazdowej – Tomasz Hajduga
- Branża instalatorstwa sanitarnego – Marian Czempas
- Branża kominiarska – Marek Feluś
- Branża stolarska – Andrzej Chwalczyk
- Branża motoryzacyjna – Zbigniew Kierat
- Branża piekarska – Stanisław Klimczok